Jeśli Ci się spodobało, udostępnij

Kilka dni temu rozpoczęliśmy kolejny rok kalendarzowy. Niezależnie czy jesteście tymi ludźmi, którzy od pierwszego stycznia dumnie walili w drzwi siłowni, biblioteki lub sklepu ze zdrową żywnością, czy może z zupełnym racjonalnym podejściem olaliście tą datę, uznając ją za nieistotną.

Zawsze fajnie jest sobie poszerzyć horyzont, zmienić patrzenie i szukać czegoś więcej. Bez znaczenia czy robimy to w ramach postanowień, czy zwykłej codzienności. Jeśli akurat w waszym przypadku będzie to sztuka to bardzo chętnie służę pomocą.

Nie mam zamiaru oferować wam tysiąca różnych stronek, po 2-3 na kategorie powinny wam starczyć.

Linki do stron są w nazwach, to dla tych którzy tak jak ja mają czasem problemy z internetami.

Facebook

Polish Masters of Art

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają- pisał 450 lat temu Mikołaj Rej. Poza językiem mamy też sztukę, i to trzeba powiedzieć, że nie odstającą od reszty świata. Autorzy tego wspaniałego fanpage’a zaczęli robić mnóstwo dobrej roboty, bo sama nazwa przyciąga i pozwala na szeroki podbój całego świata. Posty są w języku polskim dlatego spokojnie. Za to w ten wspaniały sposób wypełnicie swoją fejsbukową tablicę sztuką. Króluje w dużej mierze malarstwo 😉

Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich

Mroczne wieki średniowiecza? Nic z tych rzeczy! Pod tą niezwykle erudycyjną nazwą znajdziecie wspaniałe źródło wiedzy i zabawy. Każdy post który pojawia się na tym fanpage’u o ile nie jest memem, zapewni Wam solidną dawkę wiedzy, zabawy a może nawet i inspiracji do podróży lub zgłębienia jakiegoś tematu. Jak sama nazwa wskazuje, to co dostaniemy to spora dawka dobrego średniowiecza. Bez podziału na poszczególne dziedziny sztuki- od architektury po rzemiosło!

Dobra Sztuka

Ostatnie lata to potężny wysyp „merchu” związanego ze sztuką. Co trzecia-czwarta marka odzieżowa wypuszcza jakąś kolekcję w której pierwsze skrzypce grają dzieła sztuki. Solo lub przerobione. Od czasów kiedy zostałem uświadomiony o szkodliwości nadmiernej produkcji odzieży na klimat i ekosystemy mam podejście do tego typu zakupów czujne, tak w tym wypadku pozostaje mi po prostu polecić to na co traficie. Widać że to sklep z duszą, taki który dorzuci Wam jeszcze mnóstwo ciekawostek!

Blogi

KULTURĄ W PŁOT

Kulturą w płot nie jest typowym blogiem stricte artystycznym. Krąży wokół jak sama nazwa całej kultury. Dla mnie to bardzo często doskonałe źródło wiedzy o serialach, albo raczej o tym co się w nich działo. Polecam bo czasem zapuszczą naprawdę interesującą sztukę współczesną. Przy okazji dobry jest też ich fanpage.

La Minerva

Absolutnie numer jeden pośród polskiej blogosfery. Pewnie jeśli obserwujecie moje poczynania w internecie to stronę Justyny znacie co do joty. Nie ma co się rozwijać. Jeśli miałbym napisać jedną rzecz za którą cenię ten blog to osobiste podejście do sztuki, szukania w niej własnego indywidualizmu. Sympatycznie i przede wszystkim kameralnie (poczujecie się jak przy dobrej rozmowie).

Niezła sztuka

Tutaj można już poważnie mówić o przemyśle zamiast blogu. W lipcu na stronie Niezła Sztuka wyszedł tysięczny tekst. Strona skupia mnóstwo osób piszących o wszystkich odcieniach i kategoriach kultury. Przy okazji jest bardzo misyjny. Łatwo się w nim odnaleźć, jeszcze łatwiej zaprzyjaźnić.

Culture.pl

Założony przez Instytut Adama Mickiewicza portal to kolejny bardziej przemysł niż strona. Za statutowy cel wzięto sobie pisanie tekstów o polskiej kulturze w kilku językach, przede wszystkim angielskim. Jeśli szukacie jakiegoś dobrego źródła dla zagranicznych znajomych, trafiliście idealnie.

Posztukiwania

Od kiedy internet coraz mocniej wdzierał się do naszego życia, tym bardziej starano się go zredukować i odstawić w kąt. Za czasów kiedy byłem w podstawówce za użycie Wikipedii od razu dostawało się jedynkę. Zredukowano rolę świata internetu do głupot, i wiele lat musiano się z tym uporać. O tym, że w internecie piszą prawdziwi specjaliści przekonacie się na tym blogu. Dr Łanuszka która rozpisuje się o średniowieczu i nowożytności to osoba bardzo kompetentna. Ponadto jeśli lubicie jak się do Was mówi to jej audycje znajdziecie na antenie Radia Kraków.

Youtube

 

Architecture is a good idea

Lubicie elegancje i nienaganne akcenty? Zatem Architecture is a good idea jest z pewnością dla Was. Duet  Radosława i Natalii to też przy okazji odzwierciedlenie pełnego profesjonalizmu i dużej dawki wiedzy. Przede wszystkim odnajdziecie tu mnóstwo architektury, ale o inne tematy też się zaczepicie 😉

Porozmawiajmy o sztuce

Jeśli potrzebujecie podciągnąć się z wiedzy o najważniejszych dokonaniach ludzkości w dziedzinie sztuki to kanał Oli powinien być dla Was doskonały. Porusza się ona po meandrach sztuki w sposób zrozumiały dla każdego. To chyba jedyny taki kanał który pozwala się zgłębić od początku (co świadczy o potrzebie jego istnienia), jeśli nie mieliście kontaktu.

 

Na zakończenie

Na koniec chcę Wam jeszcze polecić profil filmu dokumentalnego na Netflixie Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski . Czuje się zobowiązany ich polecić bo po pierwsze zrobili doskonały materiał o jednym z najciekawszych artystów z Polski w XX wieku, a po drugie miło mi było zobaczyć że udostępniali mój fanpage. Pozdrawiam Was bardzo cieplutko.

Co pozostaje jeszcze na koniec? Zwykle przedstawia się na początku, ale ja mam zamiar przedstawić się na końcu. Mam na imię Wiktor i prowadzę bloga którego właśnie czytasz. Piszę o sztucę bo coś tam się znam. Staram się raz na dwa tygodnie wypuścić tekst. Ponadto znajdziecie mnie na O sztuce słów kilka, gdzie kilka razy w tygodniu zarzucam sztuką, zwierzątkami w sztuce oraz ciekawostkami.

Dodatkowo prowadzę chyba jedyny (innych nie znam) podcast o tym samym tytule co fanpage i blog. Co dwa tygodnie wrzucam odcinek dotyczący jednego dzieła sztuki. Znajdziecie mnie na Spotify, Youtube i wyżej w kategoriach bloga.

Pozostaje mi się z Wami pożegnać i życzyć miłego dnia, tygodnia, życia.

Pozdrawiam Cieplutko, Wiktor.

O mnie

Mam na imię Wiktor i posiadam papiery na mówienie o sztuce. Pomysł na bloga wpadł mi nagle podczas wieczornego spaceru w wakacje. Od tego czasu zarzucam coraz częściej tekstami które mają przenosić w świat wszelkich uniesień.

Uwielbiam też uciec w naturę, poczytać dobrą książkę i słuchać muzykę nieswojego pokolenia. Ponadto uważam Roberta De Niro za najlepszego aktora wszech czasów.

Poza blogiem siedzę na facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *